Versenyszabályzat 2
8. fejezet
A versenyekre vonatkozó általános szabályok
8.1. A versenyzők öltözete:
- Sportcipő (edzőcipő) készülhet bármilyen anyagból, a talpán 6 mm-nél nagyobb kiemelkedés, mintázat nem lehet.
Szögestalpú futó- és stopplis cipő nem használható!
8.1.2 A versenyző raj szolgálati egyenruhában (fekete), vagy szürke gyakorló, vagy formaruházatban vesz részt. A sorakozók alkalmával sapka viselése kötelező.
( Rövidnadrág a verseny ideje alatt sorakozón nem viselhető.)
A versenyfeladatok végrehajtásához tűzoltó vagy munkavédelmi sisak viselése kötelező. (munkavédelmi okok miatt)
8.1.3 A versenyek megnyitó és záró ünnepségein a résztvevő rajok, szakasz, kötelékben vesznek részt.
A résztvevő rajok a kötelékben történő különböző mozgásokat a tűzoltóság alaki szabályzata szerint hajtsák végre.
Az egységes ruházat viselése a versenyfeladatok végrehajtásakor minden versenyző számára kötelező. Amennyiben a versenyfeladat végrehajtása közben a váltó vagy raj tagja elveszti öltözetének bármely darabját - amennyiben a célbaérés előtt újra fel nem veszi rendeltetésének megfelelően -, a váltó vagy raj adott futamának eredményét meg kell semmisíteni.
8.2. A tartalék versenyzők indulása
Ha a bemelegítés vagy az előző versenyszám végrehajtása során valamelyik versenyző megsérül, helyette tartalékversenyző indítható. Tartalékversenyző alatt azt az egy főt kell érteni, akit a csapat vezetője az adott versenyszámra nem nevezett, de a nyolcfős csapatnevezésben benevezésre került.
8.3. A rajtolás végrehajtása
A váltó vagy raj a feladat végrehajtását térdelő vagy álló rajtolással kezdheti meg. Rajtgép használata megengedett. A felkészülési idő leteltével az indító "felkészülni" vezényszavára a versenyző(k) odamegy(-mennek) a rajt helyéhez. „Vigyázz" vezényszóra felveszi az indulási testhelyzetet, majd ebben a helyzetben mozdulatlanul várja az indításjelzést. Ezt követi a "rajt"-jel elhangzása. Szabálytalan a rajt, ha a versenyző vagy raj a „rajt” vezényszó elhangzása előtt megkezdi a feladat végrehajtását ("kiugrik”). A rajt szabályosságát csak az indító döntheti el. Szabálytalan rajt esetén a futam valamennyi indulójának ismételnie kell. Ha az adott futamban ugyanaz a versenyző vagy raj másodszor is szabálytalanul rajtol, a versenyzőt, váltófutásban az érintett váltót, kismotorfecskendő szerelésben a rajt ki kell zárni a futamból. A rajt szabálytalanságát az indító hangjelzéssel (pisztoly, síp, "vissza" vezényszó) jelzi a futam résztvevőinek.
8.4. Az időmérés
A versenyzők időeredményeinek mérésére elektromos időmérő berendezést lehet használni. Az elektromos méréssel párhuzamosan versenypályánként két kézi és kétpályánként egy vezető időmérőt kell kijelölni. A gépi időmérés műszaki hibája esetén, amennyiben az a verseny közben romlik el, és rövid időn belül a zavar nem hárítható el, az értékelésnél csak a kézzel mért időeredményeket szabad figyelembe venni az adott versenyszámban. Amennyiben az elektromos időmérő berendezés kifogástalanul működött, a helyezések megállapításánál a gépi időt kell figyelembe venni.
A vezető időmérő feladata:
- Méri mind a két versenyző idejét.
- Ellenőrzi az időmérők által mért időt, és dönt az érvényes eredményről.
Három különböző idő közül a legjobbat és a legrosszabbat figyelmen kívül hagyva, a közbülsőt veszi figyelembe, ez az érvényes idő. Ha két mért idő egyforma és egy eltérő, akkor az egyforma időeredmény az érvényes.
Ha bármely oknál fogva csak két idő áll rendelkezésre, akkor átlagolás történik, és azt kell figyelembe venni.
- Az érvényes eredményt rögzíti az eredménylapon.
- Utasítást ad a stopperórák nullára állítására.
- Az eredménylapot átadja a versenyszám vezetőbírójának.
8.5. Vegyes rendelkezések
8.5.1. A versenyfeladat végrehajtásának megkezdésére az alábbi felkészülési idő áll
rendelkezésre:
4 perc: a 7x55 méteres tűzoltó váltófutásban,
6 perc: a kismotorfecskendő szerelésben.
Ez idő alatt kell a versenyzőknek sportfelszerelésüket a pályán szabályszerűen elhelyezni, és a rajtvonal mögött felállni. Amennyiben az adott futamban a raj a felkészülési időt túllépi, a váltót vagy rajt a futamból ki kell zárni. A versenyt szervezők a rajtolást lehetőség szerint úgy ütemezzék, hogy a csapatok először a váltófutást hajtsák végre, és a kismotorfecskendő szereléssel fejezzék be a versenyt.
8.5.2. A versenyzők a feladatukat önállóan, külső segítség nélkül kötelesek végrehajtani.
Nem számít segítségnek:
- ha a feladat végrehajtása befejeződött, a csapat többi tagja is segíthet a felszerelések
pályáról történő levitelében.
- motorszereléskor a raj tagjai egymás feladatát átvehetik.
8.5.3. Tilos az ellenfelet a feladat végrehajtásában zavarni.
8.5.4. Azt a rajt, amelyik a verseny végrehajtásában az ellenfelet akadályozza, ki kell zárni a versenyszámból. Az akadályozás miatt hátrányba került raj megismételheti az adott futamot, a versenyszám vezetőbírójának döntése alapján.
8.5.5. Ha közvetlenül a versenyszám befejezése után a sportfelszerelések szúrópróbaszerű ellenőrzésekor kiderül, hogy a sportfelszerelés szabálytalan, a vétkes raj futameredményét meg kell semmisíteni.
8.5.6. Amennyiben a rajnak egy tagja a futam végrehajtása közben megsérül, és emiatt a futamot nem fejezi be, vagy hátrányba kerül, a futam megismétlésére nincs mód.
8.5.7. A feladat teljesítése után a visszaszerelést megkezdeni, illetve a felszerelést a pályáról levinni csak a versenyszám vezetőbírójának engedélyével lehet (fehér zászlójelzés).
8.5.8. Ha egy váltó vagy raj engedélyt kap az ismétlésre, az óvás okául szolgáló futamban elért időeredmény helyébe a megismételt futam eredménye lép.
8.6. Az óvás rendje
8.6.1. Óvni a futam teljesítése után még a következő futam indítása előtt lehet. Az óvást a csapat vezetőjének szóban, a versenyszám vezetőbírójának kell bejelenteni. Döntésre első fokon a versenyszám vezetőbírója jogosult. Amennyiben a vezetőbíró döntésével a csapat vezetője nem ért egyet, úgy az óvást a versenybíróság elnökénél haladéktalanul írásban, és 10.000ft készpénz letétbe helyezése után tehetnek (ha az óvásnak helyt adnak, akkor az óvási pénz visszajár az óvást benyújtó részére, ha az óvást elutasítják, az óvási díj nem kerül visszafizetésre, a versenyszervezésére fordítódik).
8.6.2. Az írásban benyújtott óvás elbírálására a döntőbíróság jogosult.
A döntőbíróság tagjai:
- a versenybíróság elnöke
- a versenybíróság elnökhelyettese
- a technikai csoport vezetője.
A döntőbíróság a tényállás tisztázása érdekében meghallgatja a szabálytalanságot észlelő pályabírót és a vezetőbírót. A megállapított tényállás után a döntőbíróság haladéktalanul köteles a végső döntést meghozni, és a csapat vezetőjével ezt közölni.
A verseny folytatására az írásban benyújtott óvás nem halasztó hatályú. A másodfokú döntés ellen további fellebbezésnek helye nincs. A döntőbíróságnak minden esetben az írott szabályok szerint kell eljárnia. Ha azonban a versenyszabályban nem rögzített esetről van szó, akkor a döntésnél mérlegelni kell, hogy az a versenyző, aki ellen vagy aki érdekében óvtak, a szabálytalanság elkövetésével jogosulatlan előnyt szerzett-e, illetve mást hozott-e hátrányos helyzetbe vagy sem. Amennyiben nem, úgy a futamot érvényesnek kell tekinteni. Ha a szabálytalanság elkövetésével jogosulatlan előnyt szerzett, vagy másokat hátrányos helyzetbe hozott, a vétkes váltó vagy raj adott futameredményét meg kell semmisíteni.
8.6.3. Nincs helye óvásnak:
- Szabálytalan rajtolás miatt.
- Ha a váltó vagy raj sérülés miatt a megkezdett versenyfeladatot befejezni nem tudta.
- Ha a sportfelszerelésnek a versenypályán történő elhelyezése volt - vélelmezetten -
szabálytalan,de ennek ellenére az érintett pályabíró, illetve a vezetőbíró engedélyt adott a rajt végrehajtására.
- Ha a sportfelszerelések - tömlő, osztó, kismotorfecskendő és tartozékai stb. - műszaki hibája miatt szabálytalan, illetve sikertelen a versenyfeladat végrehajtása. Nem vonatkozik ez a szabály a pályaelemek műszaki hibájára: gerenda, palánk, időmérő berendezés.
- Ha az óvást nem a megfelelő időben nyújtották be.
- Ha a váltó vagy raj a felkészülési idő alatt a sportfelszerelését a szabályzatban rögzített módon nem hozta versenykész állapotba, és a kizárás emiatt történt.
- Ha a versenyszám vezetőbírójának engedélye nélkül az adott futamot követően a sportfelszerelést levitték a pályáról.
8.6.4. Ha a versenyszám vezetőbírója vagy a döntőbíróság engedélyezi a futam megismétlését, akkor a megismételt futamra az alábbiak szerint kerülhet sor:
8.6.4.1. A 7x55 m-es tűzoltó váltófutásban a következő futás után (pl.: az ismétlés engedélyezése a 4. futamban történt, akkor az 5. futam után kerülhet sor az ismétlésre.)
8.6.4.2. Kismotorfecskendő szereléskor a versenyszám utolsó futama után történhet az ismétlés.
9. fejezet
A versenyeredmények értékelése :
9.1. A verseny végső sorrendjét - az egyes versenyszámokban elért időeredmények összege adja.
9.1.1. A résztvevő rajok eredményét a kismotorfecskendő szerelésben és a váltófutásban elért időeredmények összegzése útján kell megállapítani.
9.1.2. A versenyen az a raj éri el a kategóriájában a legjobb eredményt, amelyik a két versenyszámban érvényes eredményt teljesített, és a mért idők összege a legkevesebb.
9.1.3. A két versenyfeladatot - holtverseny kivételével
9.1.4. Az összesített eredmények alapján - holtverseny esetén - annak a rajnak az eredményét kell jobbnak értékelni, amelyik a kismotorfecskendő szerelést rövidebb idő alatt hajtotta végre. Ha a kismotorfecskendő szerelés alapján is holtverseny van, a sorrend eldöntése érdekében újbóli szerelést kell elrendelni.
9.1.5. Az adott versenyen a résztvevő rajok a feladatot a szabályzatban előírt módon kötelesek végrehajtani.
9.1.6. A versenyen induló ÖTE rajok versenyideje külön-külön kerül értékelésre.
10. fejezet
A rajok díjazása
10.1. A verseny rendezőjének döntése értelmében oklevél és serlegdíjazásban célszerű részesíteni a legeredményesebb rajokat.
11. fejezet
A versenyek rendezésével kapcsolatos költségek biztosítása
11.1.A rajok utazási és felszereléseik szállítási költségeit a raj fenntartójának kell biztosítani.A versenyek rendezési költségei nagy részét a rajok nevezési díjából és a támogatásokból lehet biztosítani.
11.2.A megyei versenyekre a felnőtt kategóriában, a városkörnyéki versenyeken
1-5. helyezést elért csapatok nevezési díjat nem fizetnek
12. fejezet
A versenypályák, felszerelések és versenyfeladatok leírása
12.1. A 800 l/p-s kismotorfecskendő szerelés
12.1.1. A pálya leírása
A szerelés céljára egy lehetőleg
Pályaelemek :
- 1 db 2x2 m alapterületű
- 1 db
- 2 db céltábla.
Mérete: minimum
- alkalmasnak kell lennie elektromos időmérés esetén a kézi időmérésre is,
- az elektromos időmérés érzékelője, valamint a kézi időmérésre szolgáló jelző csak
10 1 víztartályba töltése esetén működhet,
- a tartályban, a víz csak az
- egy adott versenyen csak azonos kivitelű céltáblák használhatók,
- felszerelhető a céltáblára - a közönség tájékoztatására szolgáló - villogó fényjelzés is.
12.1.2. felszerelések:
- 1 db 800 1/p-s kismotorfecskendő.
A gyárilag rendszeresített segédberendezéseket leszerelni, és helyette más, illetve egyéb tartozékokat felszerelni nem lehet. Az önindítóval ellátott kismotorfecskendőkből az akkumulátort ki kell venni.
- 2 db, egyenként
maximális távolságot mérve),
- 1 db bármilyen típusú szűrőkosár. A lábszeleppel ellátott, - a jobb fogás érdekében - rajta fogantyút elhelyezni nem lehet.
- 3 db, egyenként 19 ±
- 1 db négyágú osztó.
- 4 db, egyenként
- 2 db bármilyen típusú Ø 13 + 0,0 - 0,5 mm-es lövőkével ellátott sugárcső, hossza max. 500 mm lehet.
- 2 db egyetemes kapocspárkulcs.
A kismotorfecskendő, az osztó, a sugárcső és a tömlők storz kapcsolóelemekkel vannak ellátva.
12.1.3. A pályaelemek, a céltábla és a felszerelések elhelyezése:
A pálya elején a pálya teljes szélességében
12.1.4. Feladat
A kismotorfecskendő mechanikus módon való elindítása, majd a 2 db szívótömlővel a tartályban lévő vizet felvenni, a 3 db "B" tömlőből álló alapvezetéken és a 2-2 db "C" tömlőből álló 2 db sugáron keresztül a vízsugár célba lövéssel a céltáblák mögötti tartályok vízzel történő feltöltése.
A raj a feladatot akkor hajtotta végre, amikor mind a két céltábla érzékelője jelez, illetve elektromos időmérés esetén a tartályra szerelt érzékelők az időmérő berendezést megállítják.
12.1.5. A feladat végrehajtása
A csapatból a vezető által kijelölt 7 fő hajtja végre a gyakorlatot. A rajt előtt 6 perc felkészülési idő áll rendelkezésre a sportfelszerelések dobogóra történő elhelyezésére. A dobogóra helyezett motor 3 percig járatható bemelegítés céljából.
A vezetőbíró jelzésére a csapatoknak a felkészülést be kell fejezni, és a rajthely mögött fel kell állniuk. A vezetőbíró és a pályabírók ellenőrzik a felszerelések és azok elhelyezésének szabályosságát.
Amennyiben a felszerelések vagy azok elhelyezése szabálytalan, úgy a vezetőbíró jelzésére a csapat egy tagja a hibát kijavítja. A versenybíró a felszereléshez nem nyúlhat. Az indító jelzésére a raj megkezdi a feladat végrehajtását. A raj a szerelést és a cél leküzdését tetszés szerinti módon hajtja végre, a szabálytalan végrehajtásra vonatkozó előírások figyelembevételével.
Szabálytalan végrehajtásnak kell tekinteni, és a versenyszámból ki kell zárni azt a rajt:
- amelynek bármelyik tagja a 100 méternél lévő vonalat, lécet vagy a vonal és a céltábla közötti területet testének bármely részével érinti,
- ha a sugárcső célra tartását végző versenyző a cél leküzdése céljából a sugárcsövet a talajra vagy az ott elhelyezett lécre letámasztja,
- ha a szűrőkosarat a szívótömlőre vízbehelyezés előtt nem szerelik fel, vagy a víz alatt a szívótömlőről lekapcsolják, illetve leesik. A szűrőkosárnak mindkét körömmel
kapcsolódnia kell a szívótömlőhöz a kádból történő kiemeléskor is!
- a visszaszerelést csak a versenyszám vezetőbírójának engedélyével lehet megkezdeni,
- ha bármilyen okból a raj a célt nem tudja leküzdeni.
Kivételt képez ez alól, ha a rajhoz nem tartozó személy a feladat végrehajtását akadályozza,
- amennyiben valamelyik csapat a 6 perc felkészülési idő alatt felszerelését nem
helyezte versenykész állapotba, illetve az ellenőrzés során felfedett
szabálytalanságot 2 percen belül nem szünteti meg.
- a versenyszám leküzdésében senki sem segíthet, a versenypályára nem mehet be!
12.1.6. A bírók feladata
A vezetőbíró:
- Jelzi a rajoknak a felkészülési idő végét.
- Egy pályabíróval ellenőrzi a felszerelések szabályosságát, és a dobogón történő szabályszerű elhelyezését.
Pályabírók:
Pályánként két bírót kell a feladatra kijelölni. Az egyik a víztartály közelében, a másik a 100 méteres vonalnál a versenyzők zavarása nélkül helyezkedjen el. A víztartálynál lévő bíró ellenőrzi a szűrőkosár szívótömlőre történő szabályszerű felszerelését, illetőleg, hogy a feladat végrehajtása közben és utána valóban a szűrőkosár szabályosan csatlakozik-e. A 100 métert jelző vonalnál álló bíró ellenőrzi, hogy a szerelést végző raj tagjai érintik-e, illetve átlépték-e a 100 méternél lévő vonalat, valamint a sugárcső szabályszerű célra tartását.
12.1.7. Időmérők
Mérik a rajt és a feladat teljesítése között eltelt időt. A kézi időmérés esetén pályánként mind a két céltábla villogó fényjelzése, felbukkanó színes korongja stb. a mérvadó.
12.2. 7x55 m-s tűzoltó váltófutás
12.2.1. A pálya leírása:
A futósávokat egymástól
A pálya, pályaelemek és váltózónák helyének kimérésére a 385 métert az adott pálya belső szegélyén kell kimérni. A pályákat úgy kell kijelölni, hogy mindkét pálya célsíkja egybeessen. Mivel az 1-es és 2-es pálya hossza egymástól eltérő, így a pályaelemek a váltózónák és a rajthelyek nem esnek egyvonalba. A pályaelemeket a futósáv közepén - a célvonaltól meghatározott távolságban - kell elhelyezni. Ezek helyét célszerű a céltól a rajthely felé haladva kimérni a pályarajz szerint.
12.2.2. A pályaelemek
- Az első, harmadik és ötödik résztávon pályaelemeket nem helyeznek el.
- A második résztávon egy
A kúszócső rajt felőli élét peremmel, illetőleg rugalmas anyagbevonattal kell ellátni. Célszerű a kúszócső belső felületét csúszásmentessé tenni.
- A negyedik résztávon egy
- A hatodik résztávon kerül elhelyezésre a
- A hetedik résztávon kell elhelyezni a 2 db "C" tömlőt és a négyágú osztót.
* Megjegyzés:
Leány és női rajok versenyzésekor a negyedik résztávon a palánkot nem kell elhelyezni.
Ha az időjárás indokolja a versenybizottság dönthet úgy, hogy az akadályok leküzdetésétől eltekint.
** Balesetvédelmi okok miatt a kúszófolyosó használatától el lehet tekinteni.
12.2.3. A sportfelszerelések
- 2 db "C" tömlő "C" kapcsolóelemmel ellátva. A két tömlő kapocstestekkel együtt mért összsúlya 5 kg-nál kevesebb nem lehet. A tömlőket a versenyzők tetszőleges módon tekercselhetik fel.
- 1 db 300-
- 1 db szabványos osztó, négyágú "C" jelű, az elzáró szerelvényekkel együtt. Az osztót a talajhoz nem szükséges rögzíteni.
A tömlők, az osztó és a sugárcső MSZ (storz) vagy ROT (szurony "három körmű") szabvány szerinti kapcsolóelemmel lehetnek ellátva.
12.2.4. Feladat
A 7x55 m-s akadályfutásban az adott pályaszakasz megtétele után a versenyzők egymást váltva a meghatározott részfeladatokat hajtják végre, és a váltó 7. tagja a megszerelt sugárral minél hamarabb fusson át a célvonalon.
12.2.5. A feladat végrehajtása
A váltó tagjai elhelyezkednek a résztávok szerint. A váltó első tagja a rajtvonal előtt áll fel. Az indító vezényszavára a sugárcsővel a rajtvonalhoz megy és felveszi az induló helyzetet. A rajtjel elhangzása után elfut az 1. váltási zónáig, ahol átadja a sugárcsövet a váltó 2. tagjának. A váltó második tagja - miután a sugárcsövet a váltási zónán belül átvette -, továbbfut és áthalad a kúszócső belsejében, majd továbbfut a következő váltási zónáig. A váltó harmadik tagja - miután a sugárcsövet a váltási zónán belül átvette -, továbbfut a 3. váltási zónáig, és a váltó negyedik tagjának - zónán belül - átadja a sugárcsövet. A váltó negyedik tagja áthalad a palánkon.
A feladat végrehajtása után továbbfut a 4. váltási zónáig, és a váltási zónán belül átadja a sugárcsövét a váltó következő tagjának. A váltó 5. tagja elfut a váltás helyéig, a zónán belül átadja a sugárcsövet a váltótársának. A váltó 6. tagja, miután a zónán belül átvette a sugárcsövet, átfut a gerendán, majd elfut a váltózónáig. A váltó 7. tagja a váltási zónán belül, miután átvette a sugárcsövet, a tömlőkhöz fut, és felveszi azokat! Futás közben kigurítja a tömlőket, (vagy az osztónál összeszereli) és egy-egy kapcsolóelemét összekapcsolja. Az osztóhoz érve osztóra kapcsol, majd a sugárcsövet a tömlőre csatlakoztatja, és a megszerelt sugárral átfut a célvonalon. (Az osztónak a talpán kell állni, és a talajjal kell érintkezni, tartó hozzá nem szerelhető.)
Szabálytalan végrehajtás:
- Ha a versenyző valamelyik pályaelemet kikerüli.
- Nem fut be a célba a váltó 7. tagja.
- A palánk merevítésére szolgáló támasztékot palánkvételkor használja.
- A futógerenda vége előtt lelép. Ha azonban a leesés helyén újból visszamegy a futógerendára, és szabályosan leküzdi, akkor a futamát folytathatja.
- A tömlőket egymással, az osztóval és a sugárcsővel nem kapcsolja össze még a célba érkezés előtt, vagy a feladat végrehajtása során bármilyen okból az összekapcsolt elemek szétkapcsolódtak. Mindkét engedélyezett típusú kapcsolóelem esetén minden kapcsolókörömnek az ellendarabjával összekapcsolva kell lennie. Nem tekinthető szabálytalan végrehajtásnak, ha a versenyző még a célvonalon történő áthaladás előtt a kapcsolási hibát kijavítja.
- Ha a célon a szabályosan megszerelt sugár nélkül fut át.
- Ha a célvonalon történő átfutáskor a versenyző a kezével a sugárcső tömlő kapocspárat
fogja, illetve a célbíró jelzése előtt a sugárcsövet a tömlőről lekapcsolja.
12.2.6. A pályabírók feladata:
-A kúszócsőnél: ellenőrzi a pályaelem szabályos leküzdését, az 1. és 2. váltás szabályosságát.
- A palánknál: ellenőrzi a palánk szabályos leküzdését és a 3-4. váltás szabályosságát.
- A gerendánál: ellenőrzi a szabályos végighaladást és az 5- 6. váltás szabályosságát.
- A tömlőnél, osztónál és a célnál ellenőrzi a feladat helyes végrehajtását, és engedélyt ad a sugárcső tömlőről történő lekapcsolására.
12.2.7. Időmérés (kézi)
Az időmérők a stopperórákat akkor állítják meg, amikor a célba érkező versenyző mellének a síkja egyvonalba kerül a célvonalra merőleges képzeletbeli síkkal.
Melléklet: 2db a fotóalbumba